Dzięki rosnącej dostępności nowoczesnych, wygodnych i bezpiecznych w użytkowaniu fotelików rowerowych, zwiększyła się możliwość uprawiania turystyki rowerowej przez rodziców z dziećmi, nawet gdy są to dzieci naprawdę małe. Dostępne na rynku foteliki pozwalają przewozić dzieci już od 9 miesiąca ich życia. Warunkiem ograniczającym wykorzystanie tego typu fotelików jest waga dziecka.

Aktualnie w sprzedaży znajdziemy foteliki rowerowe w trzech głównych kategoriach. Pierwszą kategorię tworzą foteliki przeznaczone dla dzieci do 15kg. Takie foteliki montowane są z tyłu roweru, mogą być mocowane do siodełka lub dodatkowo do ramy roweru, co zwiększa bezpieczeństwo jazdy i wpływa na komfort podróży tak rodzica, jak i dziecka. Po prostu taki fotelik jest bardziej stabilny i ryzyko związane z wypięciem fotelika na nierównościach terenu, jest dzięki temu zminimalizowane praktycznie do zera. Druga kategoria to foteliki rowerowe przeznaczone dla dzieci nieco starszych, o wadze poniżej 22kg. Tego typu foteliki również mocuje się z tyłu roweru, najczęściej przyczepiając je do bagażnika. W przypadku tego typu konstrukcji zazwyczaj istnieje możliwość regulowania kąta nachylenia oparcia fotelika, co bez wątpienia przekłada się na większy komfort dziecka. Trzecia kategoria fotelików to foteliki mocowane tuż za kierownicą, na ramie roweru. Tego typu konstrukcje dedykowane są dla dzieci o wadze do 15kg i są najbardziej korzystną opcją dla dziecka. Dziecko siedzące przed rodzicem zyskuje większe pole widzenia, przez co sama wycieczka może wydać się dla niego zdecydowanie bardziej interesująca.

fotelik rowerowy

Wybierając rodzaj fotelika warto pomyśleć nie tylko o komforcie dziecka, ale i o własnej wygodzie w czasie jazdy. Foteliki mocowane z tyłu roweru z pewnością są bardziej wygodne dla rodzica, ale odbierają dziecku pełnię przyjemności płynącej z jazdy rowerem. Foteliki rowerowe mocowane za kierownicą to lepszy kontakt rodzica z dzieckiem, ale też nienaturalne ułożenie kolan w czasie jazdy, co przekłada się na mniejszą wygodę podróży dla rodzica.