Ławka treningowa to jeden z tych elementów wyposażenia siłowni, który jest tam obowiązkowy. Poza tym coraz częściej jest ona wybierana przez te osoby, które w zaciszu własnego domu planują stworzenie miejsca do spokojnych i efektywnych treningów. Ławki treningowe mogą mieć bardzo różnorodną wielkość jak również kształty, poczynając od tych najprostszych, kończąc na tych, które są swoistymi centrami treningu. Najprostsza prosta ławka treningowa to konstrukcja, którą zazwyczaj można regulować według naszych potrzeb. Służy do ćwiczeń z hantlami i ciężarkami w pozycji leżącej, można także wykorzystywać ją jako podporę do innych  ćwiczeń. ławka treningowa

Rodzaje ławek treningowych

Ławka skośna daje już możliwość regulowania nachylenia jej siedziska lub oparcia pod różnymi kątami. Dzięki temu można zwiększać intensywność ćwiczeń jak również sprawiać, że będą one znacznie łatwiejsze w wykonywaniu. Ławki mogą być połączone z tak zwanym modlitewnikiem, który wykorzystuje się przede wszystkim do ćwiczeń górnych partii ciała, wykorzystując do tego sztangę. Ławka treningowa może być także łączona ze stojakiem pod sztangę, co powoduje, że staje się mini siłownią w zaciszu domowym. Wybierając je należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby stabilnie stała na podłożu. Wtedy bowiem nie ma ryzyka że w czasie treningów przewróci się wraz z osobą, która z niej korzysta. W związku z tym ławka nie powinna być zbyt lekka, gdyż cięższa konstrukcja ma znacznie większą stabilność niż lekka. Jeżeli ktoś decyduje się na jej zakup do domu, powinien pod uwagę przy wyborze brać przede wszystkim własne preferencje. Ławki mogą być bowiem różnej długości, a im ktoś wyższy tym wygodniejsza dla niego będzie znacznie dłuższa ławka. Możliwość jej bezproblemowej regulacji także jest tym, co nie powinno pozostać pominięte. Do różnych ćwiczeń bowiem często konieczne jest ustawienie ławki na różnych wysokościach, aby treningi były jak najbardziej efektywne.

Obowiązkowy element ćwiczeń!

Na siłowniach ławka treningowa zazwyczaj stanowi uzupełnienie innych, stosowanych urządzeń i sprzętów. Z racji tego, że najczęściej znajdują się tam znacznie bardziej skomplikowane sprzęty, których zadaniem jest rozwijanie mięśni, ławki stanowią samodzielne akcesoria, które w razie potrzeby mogą być wykorzystywane. Trenerzy są zdania, że nie można o niej zapominać podczas opracowywania treningów, może być bowiem bardzo skutecznym sposobem na zwiększenie ich efektywności jak również ułatwienia ich przeprowadzania.   W wielu siłowniach królują przede wszystkim ławki proste, które nie tylko łatwo przechowywać, ale także bardzo łatwo można je stosować podczas wielu ćwiczeń.