Dla miłośników triathlonu, a także z myślą o innych osobach, które chcą chronić swoje stopy przed szybkim wychłodzeniem, powstał specjalny rodzaj skarpet termicznych, charakteryzujących się wysokim poziomem wodoszczelności. Skarpety neoprenowe to podstawowe wyposażenie pływaków, nurków, a coraz częściej także wędkarzy czy podróżników, którzy decydują się na pokonywanie różnego rodzaju przeszkód wodnych wpław, gdy temperatura wody wydaje się mało zachęcająca do tego typu przedsięwzięć.

triathlon - pływanieTermiczne skarpety z neoprenu to sprzęt, bez którego nie obejdzie się dziś żaden profesjonalny triathlonista. Dzięki nim, trening pływacki może być wydłużony o miesiące wiosenne i jesienne, gdy temperatura otwartych wód utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Oczywiście same skarpety neoprenowe nie wystarczą do takiego treningu, ale są ważnym elementem kompletnego stroju pływackiego, który ma chronić ciało pływaka przed wychłodzeniem

Prócz właściwości termicznych i izolacyjnych (wysoki poziom wodoodporności), nowoczesne modele skarpet neoprenowych mają również chronić nasze stopy przed urazami natury mechanicznej. Zewnętrzna warstwa takich skarpet bardzo często wykonana jest z materiału o podwyższonej wytrzymałości. Taki materiał ma zabezpieczać stopę przed ryzykiem skaleczenia, gdy pływak wchodzi do wody lub z niej wychodzi. Niestety brzegi otwartych akwenów pełne są ostrych kamieni, a nawet szkła i jeden nieopatrzny krok może skutkować poważną kontuzją, która może przekreślić kilkumiesięczne wysiłki treningowe.

Ze względu na doskonałe właściwości termiczne, na wysoki poziom wodoszczelności i oferowanej ochrony mechanicznej, nowoczesne skarpety neoprenowe to wyposażenie, bez którego nie potrafi się obyć żaden miłośnik triathlonu. Co więcej, tego typu skarpety zyskują coraz większą popularność również w świecie innych dyscyplin sportowych związanych z wodą. Pewne zapotrzebowanie na ten rodzaj skarpet wyrażają także wędkarze, zwłaszcza Ci, którzy wędkują z nurtu rzeki, stojąc niejednokrotnie po kolana lub po pas w wodzie.