Wycieczkę rowerową można różnie planować – może ona się odbyć w niedużej odległości od naszego miejsca zamieszkania, ale również można wybrać się gdzieś dalej. Nie oznacza to jednak, że mieszkając nad morzem trzeba przemierzyć na rowerze całą Polskę, żeby pojeździć sobie w górach na rowerze. Długie dystanse jednak stanowią spore wyzwanie. Aby taka podróż przebiegała prawidłowym torem, należy zadbać o ważne akcesoria. Wyposażenie roweru jest kluczową sprawą - można szybko dojść do wniosku, że bardziej opłacalne będzie zainwestowanie w bagażnik rowerowy i przewożenie wielu rzeczy ze sobą. Na rynku istnieją różne rodzaje bagażników rowerowych.

bagażniki rowerowe

Bagażnik rowerowy czyli rowerowe must have

Jednym z ich jest bagażnik rowerowy montowany w sposób klasyczny. Jest to najlepsze rozwiązanie dla rowerów, które już fabrycznie mają na to przygotowane odpowiednie elementy przy kole. Dzięki nim montaż bagażnika rowerowego przy rowerze będzie bezpieczny i stabilny. Wielu użytkowników tego rodzaju bagażnika chwali sobie to rozwiązanie chociażby dzięki temu, że nie musza się martwić o kupowanie dodatkowych elementów do ramy roweru. Jednak też przy tym modelu trzeba się liczyć z tym, że nasze rowery będą narażone na wszystkie czynniki zewnętrzne – w tym owady i po zdjęciu ich z dachu musimy się nastawić na czyszczenie ram i kierownicy.

Bagażnik nad przednie koło roweru

W przypadku bagażnika montowanego do nad przednim kołem sprawa wygląda inaczej. Bagażnik rowerowy montowany z przodu roweru jest wygodny ze względu na montaż i widoczność przewożonych rzeczy. Jednak przy zakładaniu manewrowaniu, bagażnik  z większym obciążeniem może stanowić problem, a nawet doprowadzić do upadku. Jest to ważne ze względu na innych użytkowników drogi, żeby nie stanowić zagrożenia na drodze - co więcej, dla swojego życia. Należy pamiętać by nie przekraczać dopuszczalnej ładowności takiego bagażnika by zachować stabilność podczas jazdy.

Przyczepka jako bagażnik rowerowy

Istnieje również trzeci rodzaj bagażnika rowerowego, czyli montowany jako przyczepka. Jest to chyba najbardziej lubiany bagażnik w ostatnich czasach. Wyróżnia się on łatwym montażem, bezpieczeństwem, jednak jest on najdroższy ze wszystkich bagażników. Ma on swoje minusy. Przede wszystkim mocno ogranicza manewry skręcania podczas jazdy, co dla niektórych rowerzystów stanowi spory problem.

Jak widać na rynku istnieje kilka możliwości wyboru odpowiedniego dla siebie bagażnika rowerowego montowanego w różne sposoby jak i też przystosowanego do różnych modeli rowerów. Warto dokładnie zapoznać się z ich przeznaczeniem jak i instrukcją obsługi, żeby nie narazić się na koszty a innych użytkowników drogi na niebezpieczeństwo.