Jeśli po lekach na stawy, tych ogólnodostępnych i najpopularniejszych, spodziewasz się spektakularnych i natychmiastowych efektów, możesz się zawieść. Jednak z badań wynika, że w perspektywie czasu leki na stawy rzeczywiście działaja. Nawet te naturalne.

Leki na stawy działające doraźnie

lek na stawy

Wśród leków na stawy o działaniu doraźnym, przeważają niesterydowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, dostępne z reguły bez recepty. Stosując je na stawy w postaci maści, możesz uzyskać szybką ulgę i pomoc w razie wystąpienia obrzęku, zaczerwienienia czy dolegliwości bólowych. Leki na stawy tego typu działają jednak na krótką metę i są lekami o działaniu objawowym. Poprawy stanu stawów trudno się po nich spodziewać, bo nie mają właściwości regeneracyjnych, a to degeneracja stawów jest najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych.

Leki na stawy o wolniejszym działaniu

Cześć tych leków jest de facto suplementami. Ich skład opiera się na substancjach takich, jak glukozamina czy chondroityna. Nie bez powodu, bo leki na stawy zawierające te substancje, mają za zadanie doprowadzić do odbudowy (a przynajmniej wzmocnienia) chrząstek i usprawnienia funkcjonowania stawów. Z racji swojego łagodnego działania nie są one lekami do terapii doraźnych, ale w dłuższej perspektywie przynoszą ulgę wielu chorym.