Olej kokosowy nie bez powodu nazywany jest jednym z najzdrowszych tłuszczy, jakie wyprodukowała Matka Natura. Mieszkańcy wysp Pacyfiku od dawien dawna używają masła kokosowego i jak się okazuje, taka dieta im służy. Ostatnio dzięki niektórym dietetykom i trenerom personalnym w Polsce toczy się debata na temat jego prawdziwych właściwości prozdrowotnych – czy rzeczywiście mają one tak zbawienny wpływ na ludzki organizm? W tym artykule jednak chcieliśmy odbić od tych sporów i zająć się kwestią tego, czy lepszym wyborem będzie olej kokosowy nierafinowany, czy rafinowany?

Nierafinowany vs. rafinowany

Pierwszy typ oleju kokosowego wytwarzany jest metodą na zimno. Specjaliści twierdzą, że dzięki temu można zachować wszystkie jego właściwości prozdrowotne. Dodatkowo olej kokosowy nierafinowany zatrzymuje smak i zapach kokosa. Uważa się, że to właśnie tłoczona na zimno wersja oleju jest najwyższej jakości, ponieważ wtedy tłuszcz pozostaje bardziej naturalny. Z kolei olej rafinowany na opakowaniach zazwyczaj posiada adnotację o tym, że jest bezzapachowy. Tę odmianę produkuje się przy użyciu bardzo wysokich temperatur. Taki proces ma zwiększyć trwałość oleju, aczkolwiek cierpią na tym niektóre bardzo cenne właściwości. Dla porównania olej kokosowy nierafinowany osiąga tzw. punkt dymienia, kiedy podgrzeje się go do 177 stopni Celsiusa, a jego rafinowany odpowiednik paruje w 204. Olej wytwarzany w gorącej temperaturze traci także smak i zapach kokosa. Niektórzy wybierają tę wersję głównie z tego powodu, ponieważ nie chcą, aby ich potrawy przesiąkały smakiem kokosa lub po prostu nie lubią tej charakterystycznej woni. Kolejnym argumentem podczas wyboru może być to, że olej kokosowy nierafinowany jest nieco droższy.

Szerokie zastosowanie oleju kokosowego

Niezależnie od tego, jaką wersję wybierzemy, każda z nich posiada bardzo szerokie zastosowanie. Oleju kokosowego można używać do smarowania pieczywa, pieczenia, smażenia bądź grillowania. Doskonale sprawdzi się także, jako dodatek do sałatek lub koktajli. Olej kokosowy nierafinowany znajdzie swoje zastosowanie nie tylko w kuchni. Bardzo często wykorzystuje się go także w kosmetyce np. do smarowania suchej skóry bądź blizn, a nawet świeżych ran. Jego specjalne właściwości pomagają w odbudowywaniu komórek i czynią naskórek miękkim. Doskonale sprawdzi się w pielęgnacji wrażliwej skóry u niemowląt. Olej dodatkowo wzmacnia układ odpornościowy i łagodzi stany zapalne. Małe ilości oleju kokosowego nierafinowanego mogą być też nakładane na włosy, co uczyni je mocnymi i lśniącymi. Jak widzimy zastosowań jest dużo, a to, na jaką wersję się zdecydujemy – olej kokosowy nierafinowany czy rafinowany – zależy tylko od nas. Zdecydowanie warto mieć chociażby jeden słoik w swojej kuchni bądź łazience w zależności od tego, jakie zastosowanie wybierzemy.