Wędrówki górskimi szlakami to doskonały sposób na odstresowanie się, złapanie bliższego kontaktu z naturą, a także na sprawdzenie samego siebie, poznanie granic swoich możliwości. Jeśli wybierasz się w góry, podstawą Twojego wyposażenia powinna być właściwie dobrana odzież i obuwie – względem pogody i pory roku. W przypadku obuwia, do wędrówki po górach najlepiej nadają się tzw. buty trekkingowe, które charakteryzują się wzmocnioną konstrukcją cholewki i zastosowaniem specjalnego rodzaju podeszwy z grubszym protektorem, który minimalizuje ryzyko poślizgnięcia i tym samym złapania przypadkowej kontuzji. Gdy planujesz zakup takich butów, szczególną uwagę zwróć na kilka ich cech.

Dobre buty do chodzenia po górach, takie jak oryginalne buty trekkingowe Salomon, powinny posiadać kilka właściwości – być lekkie, nienasiąkliwe (wodoodporne), szybkoschnące, dobrze wentylowane, wyposażone w antypoślizgową podeszwę, ciepłe i dobrze trzymające staw skokowy.

Dlaczego wodoszczelność jest tak ważna?

wycieczka w góryPrzeglądają poszczególne modele butów trekkingowych Salomon, w ich opisie znajdziesz parametr dotyczący poziomu wodoszczelności. Oczywiście żaden but nie jest całkowicie wodoszczelny (nawet do kaloszy może nalać się woda), ale profesjonalne buty trekkingowe Salomon są w stanieochronić stopy przed wilgocią, nawet jeśli będziesz maszerować w nich przez wiele godzin w deszczu, mokrym śniegu lub po grząskim i wilgotnym gruncie. Dobrej jakości obuwie trekkingowe powinno zabezpieczyć stopy przed wilgocią przez co najmniej kilka godzin marszu w deszczu lub po mokrej nawierzchni. Możesz dodatkowo wspomóc wodoodporność swoich butów, sięgając po specjalne środki impregnujące. W przypadku butów ze skóry licowej wystarczy pasta do butów. W przypadku butów trekkingowych Salomon z membraną zaleca się stosowanie specjalnych, dedykowanych dla nich impregnatów w sprayu.

Jaka podeszwa będzie najlepsza?

Wybierając się w góry, zwłaszcza jeśli zamierzamy zdobyć górski szczyt, warto zaopatrzyć się w buty wyposażone w specjalny rodzaj podeszwy, który zminimalizuje ryzyko poślizgnięcia się na wilgotnych kamieniach. Profesjonalne buty trekkingowe Salomon standardowo wyposażone są w podeszwy wykończone specjalnym rodzajem antypoślizgowego protektora, który zwiększa naszą przyczepność na różnych rodzajach nawierzchni. Gdy szukasz dobrej jakości butów w góry, przyglądaj się zatem uważnie kształtom i grubości ich protektorów. Prostym sposobem na sprawdzenie przyczepności butów trekkingowych, jest próba poślizgnięcia się na gładkiej i chropowatej nawierzchni. Jeśli but dobrze trzyma na obu typach nawierzchni, prawdopodobnie sprawdzi się również w górach.