Słońce za oknem, rower już gotowy do jazdy, a ty dalej nie masz kasku - pora więcej jeden wybrać. Przed nami nie tylko wybór konkretnego modelu, ale także uważne przyjrzenie się poszczególnym parametrom. Jeśli więc nie wiesz jak zabrać się do zakupu kasku, to ten tekst jest właśnie dla ciebie.

Wybierz model

Na rynku dostępnych jest kilka najpopularniejszych modeli do codziennej jazdy. Część z nich charakteryzuje się lepszą wentylacją i większą lekkością materiału, a inne gwarantują lepszą wytrzymałość alo niecodzienny design. Wszystko zależy od tego, na czym nam najbardziej zależy i jak wygląda nasza trasa. Jeśli bowiem zamierzamy jeździć krótkie dystansy, najwyżej kilka kilometrów dziennie niezbyt szybkim tempem, to spokojnie możemy sięgnąć po gładkie i okrągłe kaski typu orzeszek, bardzo popularne także wśród rolkarzy czy deskorolkarzy czy też stylowe kaski miejskie, które dodatkowo posiadają daszek chroniący przed słońcem. I choć takie kaski są trochę bardziej wytrzymałe, to jednak są także zdecydowanie cięższe i, jak wspomnieliśmy, charakteryzują się gorszą wentylacją. Jeśli zależy nam na dobrym przepływie powietrza, spójrzmy w kierunku kasków szosowych i MTB. Posiadają zdecydowanie lżejszą konstrukcję, nieco bardziej sportowy i agresywny wygląd oraz wiele otworów rozmieszczonych równomiernie na całej powierzchni. Jeśli na kasku jest mniej niż 10 otworów, poszukajcie czegoś lepszego. Dobra wentylacja to minimum 15 otworów na kasku.

A teraz go przymierz!

kaski rowerowe

Choć coraz częściej kupujemy przez internet, a jednak kask jest taką rzeczą, którą warto przymierzyć. Każdy z nas ma nieco inną głowę i nie chodzi jedynie o jej obwód, ale także o kształt. Dlatego jeśli mamy możliwość odwiedzenia dobrego sklepu rowerowego i przymierzenia kasku na miejscu, powinniśmy się na to zdecydować. Możemy także zastanowić się nad zakupem kasku w sklepie internetowym, w którym będziemy mogli bezpłatnie odesłać zakupiony kask, jeśli nie będzie na nas pasować (np. na stronie https://bolle.pl/pol_m_Kaski-Rowerowe-2127.html). Oprócz rozmiaru musimy także zastanowić się nad innymi elementami kasku, jak chociażby siatka na robaki. Bardzo przydatna, zwłaszcza, jeśli dużo jeździmy po terenach zielonych, parkach, lasach i nad jeziorami. Warto pamiętać, że kask, nie ważne jak wytrzymały i drogi, nie jest przedmiotem wielokrotnego użytku - jeden poważniejszy upadek i nawet najlepszy kask się rozleci, a przynajmniej pęknie - na zewnątrz bądź w środku. Ale taka jest jego rola. Kask rowerowy przyjmuje energię uderzenia i amortyzuje naszą głowę. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka kask wygląda na cały, to warto zastanowić się nad jego wymianą, bowiem mogło dojść do uszkodzeń wewnątrz konstrukcji.