W czasach obecnych wizyty u stomatologa różnią się znaczenie, od tego, co można było tam spotkać jeszcze kilkanaście lat temu. Szybki rozwój technologii sprawia, że współcześni dentyści mają do dyspozycji dużo lepszy sprzęt, który jest w stanie pomóc im w leczeniu nawet najbardziej skomplikowanych schorzeń.

Nowość testowana przez najlepszych

Jednym z nich jest laser stomatologiczny, który zdobywa uznanie w coraz większej ilości gabinetów dentystycznych na całym świecie. Z tego typu urządzeń korzystają już najlepsi profesjonaliści i potwierdzają jego skuteczność. Lasery stomatologiczne zostają włączane do wyposażenia gabinetów wykonujących zarówno te podstawowe zabiegi, jak i specjalistycznych klinik zajmujących się walką z rzadkimi schorzeniami szczęki. Wygląda na to, że wkrótce urządzenia pokroju laserów stomatologicznych opanują cały przemysł medyczny, a użytkowanie lasera będzie równie powszechne, co wiertła. [caption id="attachment_4143" align="aligncenter" width="249"] Laser stomatologiczny. Fot Biodent[/caption]

Wiele w jednymdent

Stosowanie lasera stomatologicznego zwiększa bezpieczeństwo i skuteczność leczenia. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju urządzenia ryzyko inwazyjności zostaje ograniczone do minimum, a zęby pozostają integralne w stosunku do pobliskich tkanek. Największą zaletą jest to, że lasery stomatologiczne znacznie ułatwiają usuwanie próchnicy. Z ich pomocą możliwe jest ingerowanie w powierzchnie zęba z większą precyzją i skutecznością. Niszczenie bakterii poparte jest także wyjaławianiem powierzchni ubytkowej. To szczególna zaleta, ponieważ w takim przypadku nie jest konieczne korzystanie z wierteł, koron oraz mostów. To duże ułatwienie dla dentystów (czynności tego typu pozwalają zmniejszyć koszty całości procesu leczenia) oraz dla pacjentów (chyba każdy marzy o tym, aby usuwanie próchnicy przebiegało bezboleśnie bez wykorzystania wierteł). Podczas użytkowania lasera stomatologicznego nie jest konieczne znieczulenie, co może być kolejną dogodnością dla obydwu stron.

Ponad 80 zastosowań

Zabiegi na dziąsłach wykonywane z użyciem lasera stomatologicznego nie ingerują mechanicznie w tkanki, dlatego nie towarzyszy im krwawienie. Co więcej, po skończonym zabiegu u pacjenta nie występują obrzęki i inne tego typu podrażnienia i zaburzenia. Kolejnym ważnym zastosowaniem takich urządzeń jest usuwanie włókniaków i przerostów tkanek występujących w obszarze jamy ustnej. Lasery stomatologiczne służą również do bardzo częstego zabiegu, jakim jest przecinanie wędzidełek wargi lub pogłębienie przedsionka jamy ustnej. Warto zaznaczyć, że takie operacje także są zazwyczaj bezbolesne. Lasery stomatologiczne mogą byś stosowane w blisko 80 przypadkach, zarówno na tkankach miękkich, jak i twardych, a nawet w tkance kostnej. Taka uniwersalność sprawia, że jest to niezwykle wszechstronne urządzenie, którego zakres funkcjonowania ograniczany może zostać jedynie przez umiejętności osoby obsługującej. Dzięki nowoczesnym urządzeniom stomatolodzy mogą znacznie rozszerzyć zakres wykonywanych zabiegów, zwiększyć ich efektywność oraz ograniczyć czas ich trwania. Lasery stomatologiczne to rewolucja w dziedzinie medycyny, która w przyszłości pozwoli na to, aby wizyty u dentysty stały się przyjemnym i bezbolesnym spotkaniem, a nie uciążliwą męką.