Każdy, kto ma za sobą kilka wizyt na siłowni, z pewnością słyszał o kreatynie. Ten organiczny związek chemiczny, odkryty w 1832r. przez francuskiego badacza Michela Eugene Chevreul'a, występuje naturalnie w ludzkim ciele (produkują go nerki, wątroba i trzustka) i odpowiada za dostarczanie energii do komórek, w tym zwłaszcza do komórek mięśniowych. Ze względu na jej naturalne pochodzenie, jest ona uważana za jeden z najbezpieczniejszych suplementów diety dla osób poddających swoje ciała wzmożonemu wysiłkowi fizycznemu, a zwłaszcza dla profesjonalnych sportowców i osoby pragnące zwiększyć swoją tkankę mięśniową. Najpopularniejszą odżywką zawierającą tę substancję jest monohydrat kreatyny.

Choć nazwa ta może dla niektórych brzmieć nieco odpychająco, w rzeczywistości mamy tu do czynienia ze środkiem całkowicie naturalnym. Monohydrat kreatyny to nic innego niż związek kreatyny z wodą, najczęściej w proporcji 88% kreatyny i 12% wody. Co prawda bogatym źródłem kreatyny jest także czerwone mięso, jednakże zawiera ono dużą ilość niezdrowych tłuszczów. Dlatego osobom trenującym zaleca się stosowanie odżywek zamiast mięsożernych uczt. Monohydrat kreatyny zawdzięcza swoją popularność także niskiej cenie i wysokiej skuteczności. Jego działanie objawia się wzrostem siły i wytrzymałości mięśni, przyspieszeniem wzrostu beztłuszczowej masy ciała oraz szybszej regeneracji mięśni po wysiłku fizycznym. Co więcej, spożywanie kreatyny zapobiega uszkodzeniom mięśni podczas ekstremalnego wysiłku fizycznego.

Ponieważ dostarczanie kreatyny do komórek mięśniowych jest przyspieszane przez działanie insuliny, zaleca się przyjmowanie monohydratu kreatyny wspólnie z pokarmami lub odżywkami bogatymi w węglowodany i białka, które zwiększają poziom insuliny w organizmie. Dobroczynne działanie kreatyny polega w dużej mierze na wiązaniu wody w mięśniach, w związku z czym podczas suplementacji nie należy spożywać alkoholu ani kawy, ponieważ produkty te mają dokładnie przeciwne działanie.

Równocześnie należy zastrzec, że spożywanie odżywek z kreatyną nie jest wskazane dla początkujących bywalców siłowni, ponieważ w początkowym okresie treningu mięśnie rosną szybko. Suplementację stosuje się dopiero wtedy, gdy dochodzi do zastoju w procesie rozwoju tkanki mięśniowej; ewentualnie w przypadku długotrwałych obciążeń mięśni u osób zawodowo uprawiających sport.