Rakieta tenisowaTenis to dyscyplina sportowa o bogatej historii. Jej korzenie sięgają średniowiecza, kiedy to europejscy mnisi umilali sobie wolny czas odbijając piłeczkę. Różnica miedzy ówczesna wersją, a dzisiejszą była jednak kolosalna- piłeczkę odbijano po prostu otwartą dłonią.

Pierwsze prototypy rakiet tenisowych pojawiły się dopiero w XVI wieku i zastąpiły swoje poprzedniczki- skórzane rękawice. Gra błyskawicznie zyskała aprobatę francuskich sfer wyższych i od tamtego czasu jest kojarzona głównie ze sportem ludzi reprezentujących wysoki poziom. Gra stała się jeszcze bardziej prestiżowa, gdy zainteresowali się nią królowie Anglii- Henryk VII i Henryk VIII. Ich pasja była rozwinięta do tego stopnia, że monarchowie nakazali budowanie w całym kraju korty tenisowe. Królowie wprawdzie nie ulepszyli w żaden sposób istniejących już rakiet tenisowych, jednak zaczęli wprowadzać kolejne zasady obowiązujące podczas gry (w każdym razie, to Henrykowi VIII przypisuje się wymyślenie „serwisu”).

Tenis zaczął jednak zbliżać się do znanej nam formy dopiero w 1873 roku, kiedy to Walter Wingfield wymyślił grę, której z chęcią oddawano się podczas przyjęć. Rok później Wingfield opatentował swój „wynalazek” . Rakiety tenisowe były wówczas wykonywane z litego drewna, a naciągi były pozyskiwane z jelit zwierzęcych. Nieco później, bo w XX wieku, zaczęto drewno laminować, aby nadać im większej trwałości i siły, a także chronić przed wilgocią. Dopiero później rakiety tenisowe zaczęto wytwarzać z metalu. Metal jednak dość szybo został zastąpiony sztucznym tworzywem, który charakteryzuje się większą lekkością i trwałością. Dzięki zastosowaniu takiego materiału, rakiety nabrały jeszcze więcej siły. Jednocześnie, poprawiono także naciąg dzięki zastąpieniu zwierzęcych jelit przez syntetyczne żyłki. Takie żyłki dużo łatwiej naciągnąć, a także są bardziej trwałe.

Obecnie produkowane są trzy główne grupy rakiet tenisowych: lekkie, średnie i ciężkie. Początkującym graczom, ludziom bardzo młodym, kobietom, osobom z problemami kostnymi i stawowymi w obrębie kończyn górnych, barku zaleca się używanie rakiet lekkich, w niektórych wypadkach średni. Zdrowi mężczyźni najlepiej panują nad rakietami z przedziału ciężkiego. Inny podział segreguje rakiety na sztywne i miękkie. Pierwszy typ wymaga większej mocy własnej i daje mniejszy komfort, zaś miękka nie wymaga tyle mocy i charakteryzuje się większym komfortem. Początkujący powinni poszukać rakiety z indeksem 65-70, ze względu na mniejsze ryzyko kontuzji podczas grania.