Z roku na rok wzrasta popularność zdrowego trybu życia, a co za tym idzie coraz więcej osób decyduje się na uprawianie jakiegoś sportu lub dowolnej aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Bieganie, siłownia, rower - wszystkie te dyscypliny znalazły swoich miłośników. Niezwykle istotne jest, aby sport przyniósł więcej pożytku niż szkody. Z tego powodu warto pamiętać zarówno o właściwej technice ćwiczenia, jak i o dobraniu odpowiedniego sprzętu, w tym zwłaszcza butów. W przeciwnym razie można się nabawić odcisków, odparzeń czy nawet poważniejszych kontuzji, np. w postaci  skręceń i złamań kończyn. Producenci obuwia mają w swojej ofercie produkty dopasowane do konkretnych potrzeb i oczekiwań klientów.

Po pierwsze poznaj typ swojej stopy

Mężczyzna, który myśli o regularnym uprawianiu jakiegoś sportu, w pierwszej kolejności powinien zainwestować w odpowiednio dopasowane obuwie. Zanim jednak uda się do sklepu, musi poznać typ swojej stopy. Jeśli w trakcie poruszania się odchyla ją do wewnątrz, wówczas prawdopodobnie posiada stopę pronującą, jeśli zaś przekłada wagę ciała na zewnątrz - stopę supinującą. Z kolei rozkładanie ciężaru na całej powierzchni stopy świadczy o posiadaniu stopy neutralnej. Identyfikacja ta ma ogromny wpływ na wybór obuwia, ponieważ w zależności od tego, na którą część stopy kierujemy ciężar, potrzebujemy amortyzacji w zupełnie innym miejscu. Można to zweryfikować w prosty sposób - wystarczy obejrzeć stare buty i sprawdzić, gdzie podeszwy są najbardziej wytarte. Wielu producentów dedykuje swoje produkty konkretnemu typowi stopy, np. Reebok buty męskie ma zawsze odpowiednio oznakowane.

Zakup męskich butów sportowych - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, czy szukamy butów w sklepie stacjonarnym, czy przeglądamy ofertę sklepu internetowego, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest omówiony już typ stopy, natomiast równie ważne są też inne elementy, w tym: Przeznaczenie - jeśli ćwiczymy sztuki walki lub inne dyscypliny siłowe, wybierzmy obuwie uniwersalne, które jest miękkie i bez problemu się zgina (posiada cienką podeszwę), jeśli zaś biegamy, powinniśmy się zaopatrzyć w buty zapewniające odpowiednią amortyzację. Fason - obuwie do uprawiania sportu może występować w wielu formach, np. Reebok buty męskie oferuje zarówno na płaskiej podeszwie, jak i za kostkę. Rozmiar - dobór właściwego rozmiaru to duże wyzwanie, zwłaszcza jeśli kupujemy buty na odległość. Podstawową kwestią jest dokładne zapoznanie się z tabelą rozmiarów danej marki (np. Reebok buty męskie ma w każdym rozmiarze - od 35 do 50), a następnie dokonanie pomiaru długości własnej stopy. W tym celu wystarczy ją obrysować na kartce papieru i zmierzyć długość (ważne, aby zrobić to z obiema stopami, bo mogą się nieznacznie różnić wymiarami).