Zbliża się sezon zimowy. Niektórzy na ten okres chowają rowery w „suche i zaciemnione miejsce” by oddać się innym dyscyplinom, które możliwe są dzieki opadom śniegu i niskiej temperaturze. Dziś porozmawiamy o kaskach narciarskich.

Coraz częściej na stokach można spotkać osoby jeżdżące w kaskach - nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Kask narciarski to niemal stuprocentowa ochrona głowy w razie upadku, dlatego tak ważne jest, by odpowiednio dopasować jego rozmiar.

Rodzaje numeracji

kask narciarskiNie każdy producent kasków stosuje tę samą rozmiarówkę. Jedni podają rozmiary europejskie typu S, M, L, XL i odpowiadające im wymiary, a z kolei inni zakresy centymetrów, na przykład 55-60 cm. Warto zwrócić uwagę, że większość kasków posiada z tyłu specjalne pokrętło do regulacji - pozwala ono na precyzyjne dopasowanie skorupy do głowy.

Jak zmierzyć obwód głowy

Przed zakupem kasku koniecznie trzeba zmierzyć obwód głowy, aby móc wybrać konkretny rozmiar. Dokonujemy tego trzymając metr krawiecki jeden centymetr nad brwiami.

Mierzenie kasku

Oczywiście najlepiej byłoby zmierzyć kask narciarski w sklepie, jeśli tylko mamy taką możliwość. Kask powinien dobrze przylegać do skóry, ale nie może nigdzie uwierać lub uciskać. Jeżeli czujemy, że jest on zbyt ciasny, to poprośmy o większy rozmiar. Po założeniu kasku nie zapinajmy paska pod brodą. Skorupa bowiem musi trzymać się na głowie samodzielnie, nawet podczas przechylania głowy i potrząsania nią.

Pamiętajmy o tym, że dobrze dobrany kask narciarski stanowi gwarancję bezpieczeństwa, dlatego warto poświęcić na jego wybór trochę czasu.