Na co dzień nie przywiązujemy zbyt dużej uwagi do rodzaju noszonych skarpet. Jeżeli jednak planujemy wzmożoną aktywność fizyczną, warto zainwestować w naprawdę dobrą parę. Odpowiednie modele zapewniają wygodę w trakcie ruchu, wentylację, a podczas chłodnych dni uczucie ciepła. To one chronią stopę przed bolesnymi otarciami i odparzeniem.

Wzmocnienia

Wszystkie skarpetki mają pewne detale, które decydują o ich funkcjonalności. Przydatne okazują się dodatkowe wzmocnienia zlokalizowane na palcach i pięcie. Intensywne treningi biegowe, piłka nożna czy turystyka górska wiążą się również z nieustanną pracą stopy w bucie. To z kolei sprawia, że skarpetki szybko się przecierają. Wzmocnienie pewnych obszarów sprawia, że skarpety nie niszczą się tak szybko, a przy tym amortyzują.

Ściągacze

Modele, które nosimy na co dzień posiadają ściągacz tylko w jednym miejscu  na samej górze. Dzięki temu skarpety nie opadają, ale trzymają się powyżej kostki. W skarpetach sportowych stosowany jest system ściągaczy, które stabilizują skarpetę na stopie i nie pozwalają na jej przesuwanie lub rolowanie w czasie treningu. Dodatkowe ściągacze najczęściej znajdują się na wysokości podbicia, a także w okolicy pięt.

Szwy

Płaskie szwy, które są stosowane w sportowych modelach znacznie zwiększają komfort noszenia. W zwykłych skarpetkach szwy są wypukłe i często przeszkadzają, mogą obcierać i uciskać (zwłaszcza jeśli „złapią” trochę wilgoci). Skarpetki z płaskimi szwami szczególnie przydadzą się biegaczom długodystansowym.

Zdrowie

Droższe modele są wzbogacone o nici zawierające jony srebra, które mają właściwości antybakteryjne, a jednocześnie są obojętne wobec komórek naszej skóry. Jony srebra likwidują bakterie odpowiedzialne za powstawanie przykrego zapachu stóp. Na co dzień można używać także specjalnych wkładek, które są pokryte taką warstwą. Buty używane przez profesjonalnych sportowców są fabrycznie pokrywane wewnątrz warstwą jonów, aby całe wnętrze buta eliminowało drobnoustroje. Ma to przede wszystkim uchronić przed infekcjami.