Mimo że na terenie Polski jazda w kasku nie jest obowiązkowa, nie ma najmniejszych wątpliwości, że powinien go używać każdy rowerzysta. Urazy głowy to jedna z najczęstszych przyczyn trwałego kalectwa, a dobrej jakości kask to podstawa bezpiecznej jazdy, niezależnie od tego, po jakim terenie się poruszasz. Oferta sklepów jest ogromna, więc jaki model wybrać? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.

1. Dobierz kask do rodzaju aktywności

Rodzaj kasku rowerowego zależy przede wszystkim od tego, gdzie i w jakim stylu będziesz jeździć. Jazda z dużą prędkością po szosie, spokojna przejażdżka po mieście, ewolucje w powietrzu czy zjazd pomiędzy drzewami – jazda na rowerze może się wiązać z różnymi zagrożeniami. Aby odpowiednio chronić głowę, producenci oferują kaski dostosowane do określonego typu aktywności. Można je podzielić na kilka głównych kategorii:

  • Kaski MTB (górskie) – najbardziej popularne kaski rowerowe, które osłaniają potylicę. Często posiadają charakterystyczny daszek chroniący przed słońcem i gałęziami. Ten dosyć uniwersalny model kasku sprawdzi się w prawie każdym typie kolarstwa: w górach, w mieście i na szosie.
  • Kaski szosowe – w wyglądzie przypominają kaski górskie, jednak na szosie ważna jest prędkość, więc są lżejsze i posiadają bardziej aerodynamiczny kształt.
  • Kaski full-face – w wyglądzie przypominają kaski motocyklowe. Osłaniają szczękę i umożliwiają zamocowanie gogli. Używa się ich podczas ekstremalnych zjazdów, gdzie istnieje prawdopodobieństwo zderzenia się np. z drzewem.
  • „Orzeszek” – zabudowany kask z twardą skorupą i małą liczbą otworów wentylacyjnych. Dobrze chroni głowę, więc wykorzystuje się go podczas wykonywania trików na dużych wysokościach oraz jazdy streetowej i dirtowej.
  • Kaski miejskie – poza tym, że chronią głowę, charakteryzują się też ciekawym designem. Stworzone dla osób, którym zależy na efektownym wyglądzie podczas spokojnych przejażdżek po mieście.

2. Znajdź odpowiedni rozmiar

Kask rowerowy musi przede wszystkim dobrze leżeć, tzn. nie ruszać się ani nie uciskać. Każdy ma nieco inną głowę, więc kask dobrze przed zakupem zmierzyć. Większość modeli posiada regulację, zazwyczaj przy pomocy pokrętła, która umożliwia precyzyjne dopasowanie obwodu w pewnym zakresie. Rozmiary kasków poszczególnych producentów różnią się, więc dokładnie sprawdź wytyczne dla określonego modelu, zwłaszcza jeśli robisz zakupy przez internet. Głowę zmierz miarką krawiecką na linii zakończenia kasku, czyli 2 cm nad brwiami i tuż powyżej uszu. Jeśli uzyskana wartość znajduje się na pograniczu dwóch rozmiarów, warto poszukać producenta z inną rozmiarówką lub w ostateczności wybrać mniejszy kask. Również waga kasku ma duże znaczenie, zwłaszcza gdy planujemy dłuższe wycieczki rowerowe. Im lżejszy, tym lepszy, ale na szczęście większość modeli jest obecnie wykonywana w technologii in-mold. Oznacza to, że skorupa wewnętrzna została wstrzyknięta do zewnętrznej i jest z nią trwale połączona, a kask jest równocześnie wytrzymały i lekki.

3. Zwróć uwagę na liczbę otworów wentylacyjnych

Przewiewność kasku to istotna kwestia, która wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale również inne parametry danego modelu. Duża liczba otworów wentylacyjnych przyda się podczas podjazdu pod górkę czy intensywnej jazdy w upalne dni. Jeśli zależy Ci na dużej prędkości lub Twoja głowa narażona jest na poważne urazy, musisz jednak pójść na pewne kompromisy. Otwory źle wpływają na aerodynamikę i wytrzymałość, więc znajdziesz ich mniej w kaskach do jazdy ekstremalnej (orzeszek, full-face) i szosowej. Dobra wiadomość jest taka, że do niektórych przewiewniejszych modeli można dokupić specjalne nakładki lub nakrycia na otwory wentylacyjne. Zakłada się je w gorszą pogodę lub w momentach, gdy aerodynamika jest najważniejsza.

4. Wybierz kask z atestem

Kaski sprzedawane w Unii Europejskiej muszą spełniać normę EN 1078, więc koniecznie sprawdź, czy wybrany kask posiada odpowiednie oznaczenie. Najlepiej postaw na sprawdzony sklep i renomowaną markę, bo tylko w ten sposób będziesz mieć 100% pewność, że sprzęt jest fabrycznie nowy i spełnia wszystkie wymogi certyfikacyjne. Nie kupuj kasków używanych, bo nigdy nie ma pewności, że model nie jest „powypadkowy”, z niewidocznymi uszkodzeniami. Kategorycznie unikaj kasków za kilkanaście złotych z niepewnych źródeł. Jeśli zależy Ci na dobrej ochronie, warto zastanowić się nad modelem z oznaczeniem MIPS (Multi-directional Impact Protection). Wyprodukowane w ten sposób kaski, dzięki specjalnej wkładce, rozpraszają siłę uderzenia i lepiej chronią głowę.

5. Pamiętaj, aby jeździć z głową

Jazda w kasku zwiększa bezpieczeństwo rowerzysty, ale nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Ważne jest nie tylko założenie kasku, ale również wybór tras dopasowanych do umiejętności i warunków pogodowych. Na drodze zawsze stosuj się do przepisów ruchu drogowego oraz pamiętaj o elementach odblaskowych i dobrym oświetleniu. Jeśli nadal masz wątpliwości, jaki kask rowerowy będzie dla Ciebie odpowiedni, poproś o pomoc specjalistów. W sklepie lulagoga.pl znajdziesz kaski renomowanych marek, a sprzedawcy chętnie pomogą Ci wybrać właściwy model. Więcej porad dotyczących wyboru sprzętu sportowego czeka na Ciebie na blogu lulagoga.pl. Źródło zdjęć: lulagoga.pl, unsplash.com, shutterstock.com